EyeTracker

Merhabalar;

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği olarak Proje2 dersimizde yaptığımız bu projede 2 adet web kamerası kullanarak, bir kamera ile göz takibi yaparak, diğer kamera ile de gözün odaklandığı noktayı ekranda gösterdik.

Görüntü işlemeyi OpenCV kullanarak gerçekleştirdik. Projede gerekli algoritmalarla göz bebeğini bulduktan sonra, satranç tahtası kullanarak kalibrasyon işlemini gerçekleştirdik. Yaptığımız 3 uygulama ile de projenin uygulanabilirliğini test ettik. Bu uygulamaların 2 tanesini openCV ile bir tanesini ise openGL ve openCV yi birleştirerek gerçekleştirdik.

Kameranın önüne taktığımız kızılötesi filtre ile normal ışığın geçmesini engelledik. Takılan 2 kızılötesi led ile de göz çevresinin aydınlanmasını sağladık. Bu seferde reflection ( yansıma ) olayı oldu ve bunuda bir algoritma ile giderdik.

Projemiz windows ve linux ortamlarında çalışmaktadır. Yalnız her linuxta çalışmamaktadır. Bunun için ayrıntılı bilgiyi aşağıda paylaştığım, Ubuntu da opencv ile 2 usb kamerada çalışma adlı yazıda bulabilirsiniz.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki proje sayfamızda bulabilirsiniz.
https://www.adilkaraoz.com/BIL396-Proje2/

Bu proje ile ilgili tecrübelerimizden birkaçının olduğu aşağıdaki sayfalara göz atmak isteyebilirsiniz.

https://www.adilkaraoz.com/2010/07/ubuntu-opencv-pencere-kilitlenmesi/

https://www.adilkaraoz.com/2010/06/ubuntu-opencv-ile-2-usb-kamerada-calisma/

https://www.adilkaraoz.com/2010/06/ubuntu-opencv-penceresi-kapanmamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*